Як підвищити тромбоцити в крові після тромбоцитопенії

Запорукою ефективності лікування раку є своєчасно проведена хіміотерапія. Вона дозволяє знищити патогенні клітини, зменшити розмір пухлини і запобігти появі метастазів. Для проведення лікування найчастіше використовують препарати цитостатичної групи, які зупиняють поділ пухлини, а потім викликають загибель її елементів. Ці препарати орієнтовані на припинення поділу в тканинах з високим мітотичним індексом. В організмі, крім новоутворення, такий індекс мають клітини:

 • шкіри,
 • волосся,
 • епітелію кишківника.

Але найбільше терапія зачіпає кістковий мозок, гемопоетичні елементи якого діляться дуже часто. У червоній мозковій речовині більшу частину складають недиференційовані клітини, які є попередниками або частинами паростків гемопоезу.

В результаті введення антинеопластичних ліків відбувається мієлосупресія – зниження утворення всіх клітин крові. Мієлотоксичний ефект посилюється з другого тижня терапії і призводить до скорочення числа еритроцитів, лейкоцитів і тромбоцитів. Організм онкохворого стає дуже вразливим перед вірусами, бактеріями, грибками, страждає від ішемії і схильності до кровотеч.

Особливо велике значення для продовження лікування має відновлення необхідного рівня тромбоцитів.

Тромбоцитопенія при прийомі цитостатиків

В організмі тромбоцитарні платівки виконують роль структурних компонентів, що закривають різні пошкодження судин. Вони забезпечують своєчасне згортання крові і захищають людину від рясних крововтрат. Звичайна концентрація бляшок Біццоцеро, як ще називають цей елемент крові, становить 150-400 тис. одиниць на мікролітр.

При хіміотерапії в залежності від ступеня цитотоксичності препарату рівень платівок може коливатися від 100х109 до 25х109 для всіх мієлосупресивних ліків. При цьому гинуть в основному тільки молоді форми тромбоцитів; мегакаріоцити, від яких відділяються бляшки в кістковому мозку; і інколи навіть більш ранні клітини-попередники.

Це призводить до того, що система згортання не може працювати в повній мірі і зростає ризик геморагій. Крім того, деякі форми раку поєднуються з неправильною роботою мегакаріоцитів і народженням атипових і нездатних виконувати свої функції тромбоцитів, що погіршує ситуацію.

При тромбоцитопенії, коли число бляшок Біццоцеро менш ніж 50 000 на мікролітр, відбувається поява синців і петехій, розвиваються різні варіанти кровотеч. Найбільш характерні:

 • шлункові,
 • сечостатеві.

Важким ускладненням є крововилив у мозок. Всі ці наслідки протиракової терапії гальмують лікування, а у важких випадках роблять його продовження неможливим.

Як підвищити тромбоцити при хіміотерапії

Щоб максимально скоротити ймовірність ускладнень тромбоцитопенії слід підтримувати рівень платівок не нижче 50х109. Як підвищують тромбоцити в крові? Для цього використовують спеціальні препарати для підвищення тромбоцитів.

Основний метод лікування – введення рекомбінантного людського тромбопоетину (Емаплага). Це спеціальний фактор росту мегакаріоцитів, який сприяє більш активному гемопоезу. Тромбопоетин є поліпептидом, який в організмі виробляється клітинами печінки, нирок і стовбуровими клітинами кісткового мозку. Рекомбінантний варіант, повністю відповідний до ендогенного, був отриманий шляхом клонування гена тромбопоетину.

Ще одним методом підвищення тромбоцитів після хіміотерапії є переливання тромбоконцентрату. Його використовують при мінімальних показниках тромбоцитів.

Як підвищити рівень тромбоцитів при незначній тромбоцитопенії

Додатковими компонентами лікування можуть бути:

 • Гормональні препарати, які зміцнюють стінки судин і покращують згортання.
 • Фолієва кислота, яка вважається стимулятором тромбопоезу.

Хворим слід дотримуватися спеціальної дієти, багатої продуктами, що містять залізо, цинк, кальцій, вітамін К, аскорбінову кислоту. Всі ці вітаміни і мікроелементи необхідні для активного синтезу тромбоцитарних платівок. Основою харчування стають:

 • Велика кількість овочів зеленого кольору.
 • Цитрусові.
 • Гречка.
 • Буряк.
 • Печінка.
 • М’ясо.
 • Яйця.
 • Біла риба.
 • Бобові.

Одночасно слід скоротити вживання алкоголю, газованої води, жирних і копчених продуктів.

ВХІД ДЛЯ ФАХІВЦІВ ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я
Якщо Ви спеціаліст охорони здоров’я, в якості підтвердження натисніть «ВХІД», щоб ознайомитись з матеріалами сайту.