Тромбоцитопенія це не рак, але це небезпечно

Тромбоцитопенія – це патологічне зниження рівня кров’яних платівок тромбоцитів. Такий стан не є злоякісним і не вважається раком крові, але часто з’являється під час лікування новоутворень. Тому ці поняття нерідко згадуються разом, що створює деяку плутанину.

Що таке тромбоцитопенія і чим вона небезпечна

Тромбоцитарні платівки – плоскі і без’ядерні елементи, яких в нормі міститься в крові не менш ніж 150 000 на мікролітр. Зниження цієї кількості шкідливо і небезпечно для здоров’я з декількох причин:

  • Бляшки Біццоцеро відповідають за швидку ліквідацію поранень судин. Вони утворюють пробку, що закриває пошкодження. Якщо їх не вистачає, то істотно подовжується час кровотеч.
  • Платівки беруть участь в згортанні крові, її згущенні в місцях проколу артерії або вени. Зниження згортання збільшує обсяги втрачаємої плазми.
  • Ці маленькі елементи забезпечують омолодження і харчування ендотелію судин. При їх нестачі артеріальні трубки стають більш крихкими і проникними, що створює схильність до раптових кровотеч.

Тому, якщо виявляється тромбоцитопенія, обов’язково слід виявити причину цього явища і пройти лікування.

Що провокує зниження тромбоцитів

Всі існуючі різновиди захворювання медики поділяють на первинні та вторинні.

  • Первинні – це група тромбоцитопеній, що існують, як самостійне порушення.
  • Вторинні випадки виникають як наслідок деяких важких хвороб і їх лікування, наприклад ВІЛ або онкології.

Крім цього, виділяють кілька видів патології, грунтуючись на головних пускових механізмах.

  1. Виникаючі спадково, у зв’язку з мутаціями. Це ряд самостійних синдромів (Віскотта-Олдріча, Бернара-Сульє) зі своїми симптомами. В результаті генного порушення змінюється процес тромбопоезу бляшок з мегакаріоцитів, що відбивається на функціях і розмірі тромбоцитів. Вони стають занадто великими, маленькими або отримують атипову форму.
  2. Тромбоцитопенії, пов’язані з порушенням роботи кісткового мозку. В результаті не може утворюватися необхідна кількість платівок. Провокують мієлосупресію алкоголізм, радіаційне випромінювання, прийом цитостатиків (хіміотерапія), мієлодиспластичний синдром, деякі різновиди анемії.
  3. Виникаючі на тлі посиленого руйнування елементів крові. В цьому випадку гемопоез не встигає за апоптозом, скорочується час життя формених елементів. Таке може траплятися після переливання крові, деяких вірусних захворювань, при прийомі ряду препаратів (барбітуратів, саліцилатів).
  4. Які є наслідком активної витрати платівок. Після поранень, хірургічних операцій, опіків багато тромбоцитів використовується для відновлення пошкоджень. Щодня витрачаються елементи і для регенерації внутрішнього шару судин. У деяких випадках запалення ендотелію є постійним і патологічним, наприклад, при гемолітико-уремічному синдромі.
  5. Виникаючі при неправильному розподілі тромбоцитів в кровоносному руслі. Приблизно третина потрапляючих у кров платівок депонується в селезінці. Якщо орган збільшується в розмірах, кількість зберігаємої там тромбоцитарної маси різко зростає. Іноді навіть до 90% від загальної кількості.

Незалежно від причини всі форми проявляються схильністю до кровотеч, поганим згортанням і синцями на шкірі, званими пурпурою.

Як лікувати тромбоцитопенію

Чи можна вилікувати тромбоцитопенію? При правильному і своєчасному реагуванні – так. Лікування ділиться на медикаментозне і терапію дієтичним харчуванням. Остання передбачає введення в раціон продуктів і добавок, які стимулюють вироблення бляшок Біццоцеро. Наприклад, фолієвої кислоти, яловичої печінки, вітаміну С.

Однак, в деяких випадках, якщо показники дуже занижені (нижче 50х109), потрібна терапія препаратами. Найбільш часто використовується людський рекомбінантний тромбопоетин Емаплаг. Ця речовина стимулює мегакаріоцити кісткового мозку до зростання, прискорює проліферацію і диференціацію платівок. В результаті відновлюється вироблення потрібної кількості тромбоцитів.

Додатково можуть використовуватися кортикостероїди, агоністи тромбопоетинових рецепторів.

ВХІД ДЛЯ ФАХІВЦІВ ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я
Якщо Ви спеціаліст охорони здоров’я, в якості підтвердження натисніть «ВХІД», щоб ознайомитись з матеріалами сайту.