Тромбоцитопенія при ВІЛ

Тромбоцитопенія (низька кількість тромбоцитів в крові) – поширена патологія у пацієнтів з ВІЛ (СНІД). Вона є одним з гематологічних проявів наявності інфекції разом з лейкопенією і анемією. За даними дослідників, зниження тромбоцитів виявляється у 79% пацієнтів з ВІЛ, а її важка форма – у 23%. Зменшення вироблення цих компонентів крові зв’язують саме з вірусом, а не з його дією на імунітет. Про симптоми захворювання і його лікування ми розповімо в нашій статті.

Загальне поняття про тромбоцитопенію

В нашій крові знаходиться безліч різних елементів. Усі вони виконують свою особливу роль. Тромбоцити – без’ядерні пласкі безбарвні пластинки, які забезпечують захист організму від хвороботворних мікроорганізмів. Якщо тромбоцит торкається до поверхні, яка відрізняється від ендотелію, то у нього зростають від 5 до 10 відростків, які затягують ранку, що утворилася, і кровотеча зупиняється.

Тромбоцити беруть участь в згущенні крові і переносять поживні елементи до ендотелію. Час життя пластинок від 7 до 12 діб. Далі, вони розкладаються в селезінці й інших органах. Для людей різного віку існують різні норми кількості тромбоцитів. Збільшення їх числа веде до появи тромбів, а зменшення до крововтрат. Тромбоцитопенія – нестача, знижена кількість тромбоцитів в крові.

Чинники, які сприяють виникненню захворювання у пацієнтів з ВІЛ

Тромбоцитопенія при ВІЛ розвивається з різних причин:

 1. Інфекція вражає мегакаріоцити, а це призводить до зменшення кров’яних пластин.
 2. Медикаменти для терапії ВІЛ можуть пошкодити кістковий мозок. Одні з них – нуклеозидні інгібітори зворотної транскриптази.
 3. Порушення в клітинах кісткового мозку може викликати пухлина, приміром, лімфома.
 4. Імунітет починає виробляти антитіла, що вражають власні тромбоцити. Цей аутоіммунний стан – геморагічна пурпура.

Для ВІЛ – інфікованих аналіз крові необхідно робити 1 раз в 3 місяці разом з дослідженням на стан імунітету. Якщо відповідь показала, що показник тромбоцитів нижчий норми, то для підтвердження діагнозу рекомендують додаткове обстеження.

Симптоми тромбоцитопенії при ВІЛ

При невеликих відхиленнях тромбоцитів в крові пацієнт може не відчувати ніяких симптомів. Якщо ж хвороба знаходиться в тяжчій стадії, то людина помічає такі ознаки:

 • часті кровотечі з носа;
 • точкові почервоніння на кінцівках і рідше на інших частинах тіла;
 • сильні крововиливи навіть при щонайменших травмах і подряпинах;
 • поява синців без причин або при простих торканнях до шкіри;
 • у жінок рясні й тривалі менструації.

Для кожного хворого за результатами дослідження підбирається індивідуальна схема лікування.

Терапія тромбоцитопенії при ВІЛ

Високоактивна Антиретровірусна Терапія – основний вид лікування інфікованих пацієнтів. З його допомогою активізують імунну систему, уповільнюють вироблення аутоантитіл, завдяки чому рівень тромбоцитів підвищується. Важливе коригування способу життя (відмова від алкоголю і паління), а також дієтичне харчування, спрямоване на нормалізацію числа тромбоцитів.

Для хворих з важкими формами захворювання призначаються лікарські препарати . У живленні мають бути присутніми продукти з підвищеним вмістом заліза, вітаміну С і В12, фолієвої кислоти. При неважких формах для очищення крові можна вживати такі трави і рослини :

 • кропива;
 • деревій;
 • селера;
 • кріп;
 • зелені паростки часнику і цибулі;
 • спориш (пташиний горець);
 • горець геморойний і зміїний.

Перед вживанням трав необхідно порадитися з лікарем. Хорошим доповненням до раціону пацієнтів є такі ягоди, як костяниця, чорниця, брусниця.

ВХІД ДЛЯ ФАХІВЦІВ ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я
Якщо Ви спеціаліст охорони здоров’я, в якості підтвердження натисніть «ВХІД», щоб ознайомитись з матеріалами сайту.