Норма тромбоцитів в крові

При отриманні аналізу крові в лабораторії найчастіше звертають увагу на рівень гемоглобіну і лейкоцитів. Однак є ще один показник, який набагато сильніше впливає на наше здоров’я і навіть життя. Це показник PLT від англійського скорочення platelets або тромбоцити.

Цілісність і кількість цих дрібних утворень дуже важлива для кровоносної системи. Якщо еритроцит живе до чотирьох місяців, то кожна тромбоцитарна платівка оновлюється вже через десять днів. Розмір даних елементів вимірюється в мікронах і в перекладі на звичні одиниці не перевищує 0,005 мм. В їхній цитоплазмі на відміну від більшості інших клітин організму навіть немає ядра, адже в функції даних тілець не входить передача спадкової інформації. Зовні непримітні – маленькі, плоскі і прозорі – тромбоцити виконують інші важливі функції.

Основні функції тромбоцитів

Кров’яні пластинки (бляшки Біццоцеро) – своєрідні майстри ремонтних робіт для судин. Вони:

  • Усувають дрібні незначні пошкодження на ендотелії вен, які утворюються в результаті запалення.
  • Закупорюють великі рани і розриви.
  • Забезпечують нормальне харчування і функціонування постраждалих ділянок.
  • Виділяють речовини, що стимулюють клітини артерій і вен до поділу і росту.

Бляшки беруть участь як в первинному гемостазі, так і у вторинному. На поверхні цитолеми тромбоцитів є спеціальні рецептори, що вловлюють появу колагену і аденозиндифосфату, що виділяються з пошкоджених ділянок. При їх виявленні елементи, які знаходяться поблизу, починають міняти свою форму і виділяти в простір фактори згортання. З плоских платівок тромбоцити стають круглими з безліччю відростків-псевдоподій за рахунок яких вони склеюються між собою, а потім приєднуються до поверхні судин. Це первинна пробка або агрегат. Склеєні пластинки поступово поглинаються ендотеліальними клітинами судин і стають їх харчуванням. А при руйнуванні виділяють близько восьми різноманітних факторів росту (PDGF, VEGF та інші).

Якщо поранення наскрізне, то під дією тромбоцитарних і плазмових факторів згортання починається коагуляція – перехід крові з рідкої субстанції у в’язку, завдяки синтезу ниток фібрину і утворенню вторинної пробки шляхом каскаду складних реакцій. У цьому процесі бляшки Біццоцеро надають свою поверхню для адгезії і ущільнення згустку. Механізм є оборотним і після припинення кровотечі пробка розсмоктується.

Це лише частина відомих функцій. Вивчення цих дивовижних компонентів крові триває досі.

Норма тромбоцитів в крові в різні періоди життя

В ході зростання, зрілості і старіння рівень бляшок Біццоцеро може змінюватися. Усередненим показником норми тромбоцитів в крові для дорослих вважається 150-400 тисяч на мікролітр. Дані різняться в залежності від статі.

Норма тромбоцитів в крові у дитини після народження поступово зростає в перші дев’ять тижнів, доходячи навіть до найвищих показників за все життя людини – 589х109 у дівчаток і 597х109 у хлопчиків. А потім падає, досягаючи до двох років значень 206 – 445 і 214 – 459 відповідно. Однак це все ще досить великі цифри, які пов’язані із захистом від крововтрат при падіннях в ранньому дитинстві.

До шести років кількість платівок досягає дорослих норм (180-380 тисяч на мікролітр у жінок і 200-400 тисяч у чоловіків). І надалі залишається приблизно однаковою зі зниженням в підлітковому віці, що пов’язано з активними ростовими процесами.

Найбільш широкі коливання спостерігаються у жінок у зв’язку з великою кількістю репродуктивних фізіологічних змін.

  • Норма тромбоцитів в крові у вагітних нижче на 20%. Це сприяє гарному надходженню поживних речовин до плоду.
  • Під час місячних показник зменшується на 50%, щоб не перешкоджати відділенню старого ендометрію.
  • Норма тромбоцитів в крові у жінок після 60 років, коли настає клімакс, знижується (320х109), що пов’язано зі старінням організму.

Зміни здебільшого стосуються верхньої межі, тоді як нижня залишається постійною (180 тис.).

Високий показник PLT: чому і чим це загрожує

Тромбоцитопатія, коли рівень тілець Біццоцеро піднімається понад 450 000/мкл, супроводжує важкі бактеріальні інфекції (туберкульоз, менінгіт, артрит), онкологічні хвороби і низький гемоглобін. Тромбоцитемія спостерігається через деякий час після крововтрат через операції або поранення. Цей стан небезпечний і загрожує формуванням тромбів, що викликають тромбоемболію, інсульт, інфаркт, гангрену. Тому при тромбоцитозі необхідний прийом антиагрегантів і антикоагулянтів у вигляді таблеток і уколів.

Тромбоцитарні пластинки знижені. Причини і наслідки

Навіть без істотних пошкоджень тромбоцити здатні зливатися з ендотеліоцитами судин і підживлювати їх своїм вмістом. Без цього клітини внутрішнього шару кровоносних трубок швидко старіють і стають проникними для еритроцитів. Це призводить до ризику кровотеч. Подібний стан можливий при тромбоцитопенії з опущенням значень нижче 140 000/мкл. Спостерігається часта поява:

  • петехій,
  • синців,
  • гематом,
  • можуть кровоточити ясна,
  • частішати епістаксиси (носові кровотечі),
  • є ризик масивних кровотеч під час операцій.

Порушення частіше має патологічні причини. Гепатит, цироз, ВІЛ, онкологія дають привід для вторинної тромбоцитопенії. Первинні зміни пов’язані з хворобою Верльгофа, коли імунні антитіла нападають на власні здорові тромбоцити. Впливати на кількість кров’яних елементів може прийом ліків.

ВХІД ДЛЯ ФАХІВЦІВ ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я
Якщо Ви спеціаліст охорони здоров’я, в якості підтвердження натисніть «ВХІД», щоб ознайомитись з матеріалами сайту.