Кров людини складається з таких елементів – лімфоцити, тромбоцити і еритроцити. Тромбоцити беруть участь в здатності крові згущуватися. Норма для одного мікролітра – 150–400 пластинок. Якщо кількість тромбоцитів стає менше 100 одиниць, то це говорить про розвиток такого захворювання крові, як тромбоцитопенія. Для дитини з цією хворобою будь-яка травма стає небезпечною для життя, оскільки при цьому може бути значна втрата крові. Діагноз – тромбоцитопенія у дитини ставиться досить рідко, в основному у молодших школярів (5 осіб на 100 000). Про причини появи і способи лікування дітей ми зараз розповімо.
Причини і типи захворювання
Дитяча форма тромбоцитопенії (пурпури) підрозділяється на 2 види – природжена і набута. У новонароджених діагностуються такі синдроми, як:
- Бернара-Сульє;
- гіперспленізм;
- Мея-Хеггліна;
- Фрасконі;
- Віскота-Олдріча.
Причиною утворення природжених патологій є спадкові чинники, попадання в організм вагітної аутоантитіл, інфекцій і вірусів.
Причини набутих типів захворювання різні. Це, зокрема, отруєння, алергії на ліки, а також патологічне посилення функції селезінки. Часто у дітей захворювання розвивається після щеплення під назвою інфанрікс. Воно покликане захищати від таких хвороб, як:
- коклюш;
- гепатит;
- менінгіт;
- поліомієліт;
- дифтерія;
- правець.
Тромбоцитопенія у дітей іноді розвивається при онкології. Також хвороба може з’явитися у малюка після перенесеного мононуклеозу. Ця небезпечна патологія викликає ускладнення у вигляді порушення роботи селезінки, а іноді навіть її розрив.
Симптоми тромбоцитопенії у дітей
Захворювання підступне тим, що проходить безболісно і стан дитини при цьому не змінюється. Батьки можуть тривалий час не помічати ознак, а при прогресуванні може з’явитися внутрішня кровотеча, яка небезпечна для життя. Треба терміново відвідати лікаря і пройти процедуру обстеження, якщо з’явилися такі симптоми:
- дрібні точки на ногах, рідше в інших місцях на шкірі (такий прояв є у 100% хворих), від цього і пішла назва – пурпура;
- регулярні носові крововиливи;
- часто йде кров з ясен;
- зрідка кров’яні сліди в калі або його чорний колір;
- поява синяків після незначних ударів;
- тривалі кровотечі з невеликих подряпин на шкірі.
Найнебезпечнішими є кровотечі в мозку і у внутрішніх органах.
Встановлення діагнозу
Велике значення має дослідження крові дитини. Виконується не лише апаратний аналіз, але й візуальний огляд і підрахунок клітин під мікроскопом. При лабораторному аналізі виявляється зменшення кількості тромбоцитів в плацентарній масі. Іноді при проведенні УЗО виявляється, що збільшена селезінка.
В деяких випадках здійснюється пункція мозку. Її роблять при тривалому захворюванні або його рецидиві. Також лікарем в разі потреби призначається обстеження серця за допомогою електрокардіограми, рентгенівські дослідження, аналіз крові на антитіла, генетичний тест та ендоскопія.
Методи лікування тромбоцитопенії у дітей
При легкій формі хвороби лікар призначить дієтичне харчування і ретельне спостереження за маленьким пацієнтом. У раціоні мають бути присутніми:
- рослинні білки;
- бульйон з курки;
- риба;
- свіжі овочі в салатах з рослинними оліями;
- продукти, що містять фолієву кислоту, ціанокобаломін, вітаміни С і В12;
- каші і макарони.
Лікування тромбоцитопенії медикаментами не потрібно. Бажано давати дитині трав’яні чаї з таких рослин, як кропива, деревій, водяний перець, а також з плодів калини.
У важчих випадках призначаються глюкокортикостероїди, препарати, що збільшують число тромбоцитів в крові і запобігають їх розпаду в селезінці. Іноді результативним є переливання крові від найближчих родичів. Це лікування призначається одноразово, при повторній процедурі збільшується вироблення антитіл. Існують й інші методи, їх призначить лікар.
Тромбоцитопенія у дітей, лікування якої залежить від причини появи хвороби, вимагає великої уваги і участі дорослих, а іноді й тимчасовій ізоляції дитини. Треба уміти швидко надати йому першу допомогу при кровотечі, а дорослішу дитину ознайомити з правилами безпечної поведінки. Вона також повинна уміти швидко зупинити самостійно кров. Важливо, уникати алергенів, берегти малюка від інфекційних і простудних захворювань. Піклуйтеся про своїх близьких і будьте здорові!