Лікування тромбоцитопенії при вагітності

Тромбоцитопенія – патологія, при якій знижена кількість тромбоцитів у крові. У оболонці тромбоцитів знаходяться молекули, що відповідають за розпізнавання ушкоджень судин. Вони якби латають їх, якщо станеться кровотеча. Утворюється пробка, судини звужуються, і створюється згусток фібрину. Виробляють тромбоцити клітини кісткового мозку. За несприятливих умов цей процес пригнічується, і кров гірше згортається. У цій статті ми розповімо про способи лікування цього небезпечного для життя захворювання у майбутніх мам.

Причини і симптоми

Тромбоцитопенія при вагітності обов’язково має бути вчасно виявлена і розпочато лікування, яке матиме позитивний прогноз для матері і дитини. Якщо цього не зробити, то виникає ризик появи захворювання у плоду, а також крововиливів у внутрішньочерепній області і внутрішніх органах жінки, які загрожуватимуть життю.

Причини тромбоцитопенії бувають різними, захворювання діагностується у 7% жінок, в основному в другому триместрі. Поява відхилення ще недостатньо вивчена, але учені зв’язують його з природною гормональною перебудовою організму. Також поштовхом до розвитку патології може послужити:

  • інфекція;
  • алергічна реакція;
  • внутрішньоутробне завмирання плоду або відшарування плаценти;
  • неправильне харчування з низьким вмістом вітаміну В12 і фолатів;
  • аутоіммунні патології;
  • побічна дія хіміотерапії;
  • отруєння ліками, алкоголем.

Майбутні мами зобов’язані обстежуватися в призначені лікарем терміни і стежити за своїм здоров’ям, але якщо з якоїсь причини неможливо здати аналізи, то наявність захворювання можна зрозуміти за такими ознаками:

  • маткова кровотеча;
  • кров з гемороїдальних вузликів і тріщин;
  • екхімоз (дрібний висип на кінцівках й інших місцях);
  • кров’яні виділення з носа;
  • поява синяків без причин або при легких торканнях до шкіри.

Якщо з’явився хоч би один симптом, терміново треба звернутися до лікаря. Він призначить необхідне обстеження, а потім терапію. Ні в якому разі не можна займатися самолікуванням.

Особливості тромбоцитопенії у вагітних

За протіканням захворювання виділяють 2 види тромбоцитопенії: гостра (до шести місяців) і хронічна (рідко рецидивуюча, часто рецидивуюча і з безперервно виникаючими рецидивами). У 80-90% майбутніх мам переважає хронічна форма патології – ідіопатичної тромбоцитопенічної пурпури. Гостра форма проявляється у 8% вагітних.

Якщо в період зачаття у жінки вже були клінічні і гематологічні ознаки хвороби, то ризик загострення дуже високий. Якщо ж зачаття сталося під час стійкої ремісії – пурпура загострюється тільки в 12% випадків. Лікарі не радять планувати вагітність при гострій стадії аутоіммунної форми захворювання.

Коли хвороба проявляється в 3 триместрі, то вона менш небезпечна, вже можна вживати ліки, а до кінця терміну кров сама згущується. Якщо ж тромбоцитопенія у вагітних виявляється на перших тижнях, то вона несе велику загрозу жінці і плоду. Небезпека полягає у відшаровуванні плаценти, внутрішніх крововтратах й інших патологіях.

Лікування вагітних

Терапію починають відразу після отримання аналізу крові, що підтверджує хворобу. Призначений курс базується на лікуванні основної патології і підтримці гемостаза. Фармакотерапія стає можливою тільки в 2 і 3 триместрі, але при цьому виникає прискорений розвиток легенів плоду. Іноді це дозволяє провести пологи раніше терміну і почати повноцінне лікування матусі.

Основу медикаментозної терапії складають такі препарати, як глюкокортикостероїди (дексаметазон, преднізолон). Якщо ж ефективність лікування низька, то призначаються додатково імуноглобуліни в ін’єкційній формі. Для мінімізації негативної дії на майбутню дитину лікар підбирає потрібну схему лікування і дози препаратів. У особливо важких випадках внутрішньовенно вливається тромбоцитарна маса.

Дієтичне харчування

Якщо зниження тромбоцитів невелике, то вагітній жінці досить тільки спостерігатися у доктора, вчасно здавати аналізи і вживати продукти, що допомагають нормалізувати кількість тромбоцитарних клітин. Зокрема, такі як:

  • буряк і буряковий сік, треба тільки готувати сік і салати з вечора, а споживати вранці;
  • кунжут і кунжутна олія;
  • яловичина, гречка, вівсянка, печінка і інша їжа, що підвищує рівень заліза (запивати їх для кращого засвоєння треба апельсиновим соком);
  • риба, горіхи, бобові, яйця, мед, броколі, молоко;
  • ягоди і фрукти, багаті вітаміном С.

В основному прогноз для вагітних з тромбоцитопенією позитивний, оскільки важкі форми зустрічаються рідко. Захворювання виліковне, головне, починати терапію вчасно і виконувати рекомендації лікаря.

ВХІД ДЛЯ ФАХІВЦІВ ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я
Якщо Ви спеціаліст охорони здоров’я, в якості підтвердження натисніть «ВХІД», щоб ознайомитись з матеріалами сайту.